 |
Flitig postare
|
|
Reg.datum: Jun 2005
Inlägg: 345
|
|
Flitig postare
Reg.datum: Jun 2005
Inlägg: 345
|
Lyckas folk verkligen få lönsamhet i att sälja och köpa annonsplatser för under SEK3000kr ... känns som det måste ta väldigt mycket tid.
Vi säljer strax över 40 miljoner impressions per månad mot skandinavien, USA, och Tyskland och har tillämpat en nästan helt automatiserad auktionsmodell. Detta har funkat väldigt bra för oss och jag har svårt att se att aktivt sälj skulle löna sig för oss trots snäv målgrupp (okay inte mest attraktiva målgruppen vi har). Naturligtvis blir CPMen lägre men och andra sidan är nästan alla impressions sålda och man har lagt i stort sett inga pengar på sälj.
Känns som man måste kunna nå minst 5-10% av en marknads population som dessutom ska vara kartlagd under en veckas tid för att kunna aktivt sälja på ett riktigt lönsamt sätt.
|