Citat:
Originally posted by grazzy@Mar 4 2008, 01:10
Det du köper är webbsidan, det du betalar för är uppsidan. För dig som köpare måste du se att du kan utveckla produkten mer än vad säljaren har gjort, annars får du svårt att få lönsamhet i din affär. Alltså; skall du köpa nånting med en prismodell som baseras på 5000 i vinst per månad bör ditt mål vara att öka detta till 7500 i månaden - det är där din vinst finns. Om du inte vet hur du skall göra detta är det nog en dålig affär att riskera pengarna.
|
Yes, bra sammanfattat.
Man bör utgå från sig själv, vad är jag extra bra på, vad kan jag bidra med till ett koncept. Sen söker man upp sidor/företag där dessa förändringar enkelt kan göras och man tror ens egen insats ger störst utdelning.
Ifall du är ute efter att köpa en sida och driva den på exakt samma sätt som den drivs i nuläget kommer du nog aldrig/sällan göra en bra affär.
*edit* värst vad folk var snabba i denna tråden då