Citat:
Originally posted by mervinst@Mar 2 2008, 15:56
Jag vet att dom ofta blockat ett helt block med ip. tex 85.11.43.*
Så det kan bero på vilka som finns runt om..
och om du har ditt konto på ett delat ip med andra (vilket är standard på webhotells konton) då kan någon av dom siterna vara boven.
Men sedan att ni har information om just KINA på er site kan också vara orsaken.
Om det finns länkar till eller om det finns information/text om något som händer i kina eller någon grupp osv osv.. då kan ni bli blockade..
Ibland blockar dom ip block, ibland domännamn, ibland enskilda ip, ibland "all of the above".
Kolla om ni har information/text som har med kina o göra som har med press, frihet, fångar, osv osv.. allt som kan tänkas vara miiinsta lilla fientligt emot styret i kina.
Good luck.
|
Jag sitter ensam på just mitt IP så det är inte det som är felet, jag har ju dock inte koll på ip-serien. Det finns dock texter på engelska om just Kina men jag tycker ju inte att de på något sätt är kritiska mot Kina, snarare tvärt om, jag tycker att de är bra reklam för Kina.
Jag ska kontakta Kinas ambassad och se om man kan få en officiell förklaring. Det ska bli intressant.