Visa ett inlägg
Oläst 2008-02-20, 02:20 #8
guran guran är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Apr 2004
Inlägg: 1 061
guran guran är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Apr 2004
Inlägg: 1 061
Jag tycker att det är en ganska orelevant fråga att ställa AB mot enskild firma och fråga vad som är seriöst eller inte. Det finns många erfarenheter om det. Jag har t.ex. bara haft problem med AB och aldrig med enskilda firmor.

Vad gäller ABs aktiekapital finns det inte den minsta garanti för att det finns ett ruttet lingon i företaget. Det beror på att kapitalet helt enkelt kan lånas ut och det finns inga garantier att den som lånar pengar av företaget kan betala tillbaka dem.

När man har att göra med ett AB kan det vara klokt i vissa fall att begära borgen för företagets åtagande, t.ex. om du hyr ut en lokal till det.

Om det skulle finnas 100.000 kr i aktiekapital så kan du nog trösta dig med att när företaget väl går i konkurs, då är dessa pengar redan förbrukade och det finns så pass mycket skatteskulder att du inte ens behöver bekymra dig om utifall du kommer att få några pengar för dina fakturor. Undantaget skulle vara om företaget har kvar ett lager eller inventarier som vid en försäljning täcker skatteskulderna och ger ett öveskott som du kanske får ta del av. Konkursförvaltaren lär väl begära en 100.000 kr för sitt jobb, som ska tas från företaget, vilket även är prioriterat före dina skulder.

Så det går kanske att säga att alla AB med ett aktiekapital under en miljon är oseriösa.
guran är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat