Visa ett inlägg
Oläst 2008-02-19, 18:50 #3
Flykt Flykt är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Sep 2007
Inlägg: 51
Flykt Flykt är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Sep 2007
Inlägg: 51
Tack för dina svar Viktor!

Det ämnet sidan kommer handla om skriver inte t.ex Aftonbladet så ofta om utan det är mindre sidor. I och med att det är lite mindre sidor, oftast amatörer, vågar man ändå citera och hänvisa till den källan?

"- Vi gjorde en bra match, sa Adam Adamsson till Aftonbladet" skriver jag i min artikel, det är alltså jag som förtalar Adam Adamsson? Jag friskriver mig inte genom att skriva att det var aftonbladet som hade skrivit det?


Hur är det om man ska skriva åsiktsfulla inlägg, hur mycket "får" man skriva? Finns det typiska regler man ska tänka på när man skriver sådant som är på gränsen?
Jag har t.ex hört att man ska skriva "Jag tycker Adam Adamsson är en idiot" istället för "Adam Adamsson är en idiot". Finns det mer sådant att tänka på?

Tack i förhand.
Flykt är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat