Visa ett inlägg
Oläst 2008-02-16, 13:48 #44
Staffanoss avatar
Staffanos Staffanos är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2008
Inlägg: 99
Staffanos Staffanos är inte uppkopplad
Medlem
Staffanoss avatar
 
Reg.datum: Feb 2008
Inlägg: 99
Citat:
Ursprungligen postat av theflowmachine
Citat:
Ursprungligen postat av jonny
Du verkar inte riktigt förstå hur det fungerar i ett litet företag.
Nej, det gör jag inte. Men dessvärre är affärsreglerna är detsamma för ALLA företag, att ha en plan-b när shit hits the fan. Det handlar fortfarande om ett vinstdrivande företag.
På ett mindre företag borde det vara relativ lättare att påpeka och åtgärda brister. De behöver inte, jämfört med t ex Telia, skriva långa utredningar, vänta på beslut, hitta pengar och rätt kompetens för implementering, utveckla, testa, implementera (alla steg enligt RUP), dvs. ett jobb som kan ta mellan 1-2 år.
Nåväl, jag håller käft. Men jag hoppas att jag kan komma tillbaka nästa gång de blir hackat igen och skriva vad var det jag sa? under tråden.
Bättre du håller käft ! Hur fan kan du tycka det är bra att Proinet hackas, att kunder förlorar hela sidor. att lösenord sprids ?

Sedan är inte världen full av datafreaks som fattar det där med backuper, att peka om mm..Utan helt vanliga entreprenörer som har sitt levebröd via företag som Proinet...Är det bra att det går åt helvete för de med ?

Att sedan komma och säga "vad var det jag sade" ...Hjälper säkert alla de som blivit drabbade....
Staffanos är inte uppkopplad