Visa ett inlägg
Oläst 2008-02-13, 08:38 #18
dAEks avatar
dAEk dAEk är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Dec 2006
Inlägg: 678
dAEk dAEk är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
dAEks avatar
 
Reg.datum: Dec 2006
Inlägg: 678
Citat:
Originally posted by Kurdix@Feb 13 2008, 04:54
Lite väl o ta i. Vill endast ha detta för statistiken. Om 90% av dina besökare drar till en annan sida som liknar din sida, skulle det inte vara bra och veta varför dom lämnar och vad som är bättre med den andra sidan än din?

VAD är skillnaden mellan sidan jag är påväg till och sidan jag kom från (referer)?
Det är inte en säkerhetsbrist någonstans, referer <> preferer? Vad användarna föredrar att gå efter dom varit på min sida.
Det spelar ingen roll vad syftet är, en webbplats har inget att göra med vilken webbplats jag besöker härnäst.

Om du vill veta varför dom lämnar din sida är det inte bättre med ett frågeformulär eller liknande då? Ett formulär där man kan betygsätta och även lämna kommentarer. Som jag ser det skulle det nog ge bra mycket mer än att sitta och gissa sig fram till vad besökarna tycker att andra webbplatserna gör bättre.

Skillnaden mellan referrer är kanske marginal men så är det också bland det första jag slår av i min webbläsare.
dAEk är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat