Ämne: En fundering
Visa ett inlägg
Oläst 2004-08-18, 13:46 #3
Dunc Dunc är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 90
Dunc Dunc är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 90
Bevisbördan faller nog på dig (med anledning av att hon bevisligen "ägt" domänen ett år med ditt samtycke och att registreringen skedde vid hennes beställning).

Du bör nog kunna styrka antingen genom e-post eller skriftligt att hon enbart avsåg att inneha domänen under en 12 månaders period.

Det är dessutom inte brottsmål utan civilmål, vilket medför att du själv ansvarar för advokatskostnaderna. Dessutom kan du bli skadeståndskyldig gentemot en köpare som du säljer domänen till, om denne kan bevisa att du besuttit den information du gör och agerat med vetskapen att domänen juridiskt tillhört någon annan.

Sammantaget innebär det större risk än vad vinning kan vara. Det talar dessutom bara emot din sak att du ligger i konflikt med hennes pojkvän (svenskt rättsväsende ser väldigt hårt på vendetta).

Det bästa, om du vill ha domänen, är att vänta ut domänen. Skicka ingen påminnelse om att registreringen upphör och be en bekant registrera domänen dagen den blir fri.

Det bästa för alla inblandade är att gå tillbaka till "orginalbråket" och skicka faktura, ta kostnaden för att försöka driva in via kronofogden (förutsatt att han inte bestrider fakturan och går till tingsrätten om det). Om du har någon form av bevisning att han beställt produkten är han ute på hal is.
Dunc är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat