Citat:
Originally posted by oskarg@Jan 28 2008, 17:39
Hur vet du att sidan är spam och har gått förbi Google Algoritmen? Och kan du inte berätta den viktiga infon i tråden?
...om inte så PM:a mig
|
Det räcker med att göra en backlink-check för att se att någonting inte står rätt till med webbsidans ranking i Google. Det förekommer dock enorma mängder länkspam för webbsidan i olika kataloger, gästböcker, forum och bloggar.
Dessutom så pekar domänen till web.telia.com/~u72801803/. Jag orkar inte gräva i det där, men man kan ju alltid fråga sig varför och ingår i så fall båda domänerna i köpet.
Jag tvivlar inte en sekund på att webbsidan har höga inkomster för tillfället. Det är inte ens säkert att säljaren försöker luras. Att sidan skulle vara värd priset som säljaren begär betvivlar jag dock starkt.