Ämne: Välja CMS
Visa ett inlägg
Oläst 2008-01-24, 11:42 #2
mr_lundis mr_lundis är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: May 2006
Inlägg: 218
mr_lundis mr_lundis är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: May 2006
Inlägg: 218
För mindre sidor skulle jag nog rekommendera WordPress, det är lättjobbat och det är hyfsat enkelt att ändra på saker. Templates och plug-ins finns det gott om. Det du måste vara beredd på är att du kan behöva uppgradera din(a) WordPress installationer relativt ofta, det hittas ständigt nya säkerhets hål.

De andra CMS systemen har jag inte jobbat så himla mycket med, så jag avstår från att uttala mig om dem.

Det jag kan säga är väll möjligtvis att om du ska ha igång till exempel en webbshop så tror jag mer på en riktig e-handels lösning, undantaget är väll typ VirtueMart som finns för Joomla, men det är nästan ett helt system i sig... Magento är för övrigt en ganska spännande nykomling på e-handels fronten.

Edit:
När det gäller linux/*nix är det väll främst att hålla koll på hur du skriver dina "slashar". Något annat kommer jag inte på just nu. Webbhotellens egna installationsprogram och lösningar har jag ingen direkt koll på.
mr_lundis är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat