Visa ett inlägg
Oläst 2008-01-23, 00:12 #14
Davves avatar
Davve Davve är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 3 267
Davve Davve är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Davves avatar
 
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 3 267
Citat:
Skicka ett brev till dem med text att om de forsätter skicka fakturor till dig som är ogiltiga så har de acceptera att ingå ett avtal med ditt företag som ger ditt företag rätt att för varje felaktig faktura debitera Affilator med 5.000 kr.

Om det håller juridiskt kan jag inte svara på, men de kan nog bli stressade av dina fakturor som på förfrågan från dem blir en hänvisning till det avtal de har accepterat att ingå med ditt företag.
Skickar man ett sådant brev som rekommenderat så kan det ses som juridiskt bindande avtal, då Affiliator i detta fall har faktiskt fått en möjlighet att slippa betala om de löser det problem som kunden blir utsatt för. Om de ändå väljer att ignorera det hela och inte ser över sina fakturerings rutiner så kommer en sådan faktura att vara helt laglig och ska betalas som alla andra.
Davve är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat