Visa ett inlägg
Oläst 2008-01-08, 13:24 #14
Kalledoo Kalledoo är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 166
Kalledoo Kalledoo är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 166
Jag kan inte annat än att hålla med Stefan här. Annonsering är så mycket mer än bara "klick". Med tanke på hur stort nätet börjar bli som annonsformat så måste även den varumärskesbyggande delen av marknadsföring hänga med.

Jag kan förstå att man som annonsör enbart tittar på klick och konvertering. För det är det enda man har talat om sedan annonsering på nätet började ta fart. Debatten har dock tagit andra former nu och de större bolagen har också sett värdet i branding på nätet.

När du visar en stor, innehållsrik annons för någon på en websida så är det i mina ögon en betydligt bättre branding än vad du kan uppnå via en annons i print. Vem betalar för klick i printmedia? Varför annonserar man över huvud taget i en tidning när man inte kan betala för resultat eller klick? Vet man hur många som sett ens annons i tidningen man köpt annonseringen i?

Det säger sig självt att man även måste sätta ett värde på de visningar som annonsen faktiskt får. Självklart får detta värde var baserat på var man syns, hur stort man syns, för vem man syns osv. Men CPM/CPT annonsering genom affiliatenätverk är svårt.
Nätverken innehåller alldeles för många publicister och det skulle vara nästintill omöjligt för annonsören att hitta rätt i djungeln.

Här tycker jag i så fall att om man som affnätverk vill bygga ut möjligheten för CPM i sitt nätverk bör ha ett antal olika kategorier med publicister. ( dit man som publicist för söka, ex tradedoubler premium etc ). Det kan vara vissa krav på trafik, typ av site m.m för att vara med i detta CPM nätverk.

När sedan en kund vill nå ut med sitt budskap så kan denne välja Kategori A som enbart innehåller sidor som handlar om poker. Eller så kan denne välja att gå brett synas i alla kategorier, men enbart på sidor har en viss mängd trafik.

När annonsören gjort sitt val så får publicisten ett mail om detta och kan då välja om man vill visa annonsen eller inte ( beroende på budat pris m.m ).

Annonsören får givetvis sätta ett tak på max visningar m.m.

Mig veterligen så testas detta lite här och var, kanske inte exakt i den konstellationen jag skrev det. Men CPM är defenitivt här för att stanna. ALLA större annonsbärande siter säljer med fördel på CPM och så enkelt är det. ( De som har säljkraften )
Kalledoo är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat