Visa ett inlägg
Oläst 2008-01-04, 15:40 #2
Onkelborg Onkelborg är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Feb 2007
Inlägg: 382
Onkelborg Onkelborg är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Feb 2007
Inlägg: 382
Jag begriper inte riktigt hur du menar, men.. När du säger tv ifrån telia så antar jag ip-tv? Telefon är vanlig telefon? Med bredband menar du adsl?

Isf: I första jacket ska bredbandsjacket sitta. Själva uttaget som du pluggar in i _måste_ vara korrekt kopplat, vanligt är att det är felaktigt kopplat, dvs. parallellt istället för seriellt. Telefon kopplar du sedan antingen i bredbandsjacket (bredbandet närmast väggen) eller i något annat telefonuttag i bostaden.

Om inte det här fungerar så får du antingen laga kabelinstallationen i bostaden (det är ditt bekymmer, telias ansvar slutar vid första jacket, de ansvarar bara för kabeln till bostaden), eller ringa support. Är det något fel i hårdvaran (t.ex. att filtret är paj, på gamla adsl-modem är det en separat klump som ansluts mellan jacket och modemet, på nyare är jacket större och det sitter inbyggt) så måste du se till att byta den, är det fortfarande fel i kabelinstallationen och du inte kan laga det själv så måste du anlita någon att göra det, ex. en elektriker, eller telia.
Onkelborg är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat