Visa ett inlägg
Oläst 2007-12-20, 07:44 #26
mr_lundis mr_lundis är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: May 2006
Inlägg: 218
mr_lundis mr_lundis är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: May 2006
Inlägg: 218
Visst är det mycket som krånglar i IE, men det får man leva med som webbutvecklare/designer. Jag ser för övrigt att du bytt design, den förra, tyckte jag i alla fall, va snyggare.

När det gäller hover-effekter på dina bilder i galleriet så kan du prova med att uttryckligen sätta en border på bilden alternativt länk elementet. Viktigt att tänka på är att IE endast accepterar pseduo-klasser på länkar, med andra ord kommer inte img:hover fungera i IE.

Edit: Jag tycker att du ska fundera på att lära dig koda korrekt (x)html + css själv och inte lita helt på visuella verktyg. Dessa verktyg genererar ingen vacker kod även om det ser bra ut (i de flesta) webbläsarna.

De flesta utav dom problemen du har och har haft här stöter man inte på om man skriver koden själv. Till exempel så skulle du aldrig positionerar allting absolut om du skrev det själv, det skulle vara för jobbigt. Ett annat problem som du har nu är att din sida inte kommer skala varken horisontellt eller vertikalt och det kommer du knappast kunna ändra på utan att skriva om allting.

Nu vet jag inte vad du går för kurs eller program och vad du måste kunna, men framtida arbetsgivare kommer i alla fall uppskatta att du kan dessa saker.
mr_lundis är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat