Citat:
Ursprungligen postat av jtmf
Vilket är det lättaste sättet att lösa med en investerare?
Vi har ett bolag som ska få in kapital av ett annat bolag mot % av aktierna.
Går det att göra såhär:
1. Vi säljer (personligen) andelar av våra aktier till dem
2. Därefter gör dem (när de äger aktierna) ett aktieägartillskott på den summa vi kommit överens om?
Går det att göra så rent juridiskt eller måste investeringar ske via nyemission?
|
Om ni äger aktierna idag privat så måste ni sälja dom privat, och då blir det privat beskattning. Om ni inte öppnar utländskt holding bolag och gör en underprisöverlåtelse dit sedan det bolaget säljer aktierna.
Ett aktieägartillskott är helt annan sak, det är inte en beskattningsgrund utan ökar bolagets kapital. Beroende om det är villkorat ovillkorade så hamnar det som ett lån eller helt fritt kapital.
Så hur är planen i grunden? Om ni säljer aktierna till dom och dom går in med aktieägartillskott så är det deras pengar fortfarande om inte är helt ovillkorade. Men ni har inte tjänat något på det. Enda är bolaget har ökat sitt fria kapital då, ingen privat vinst för er.
Bästa lösning för er är med upplägg ni kan sälja aktier i princip skattefritt via använda utländskt bolag, och utländska bolaget sätter in pengarna som villkorad aktieägartillskott. Men krävs lösning som inte blir någon beskattning knappt.