Visa ett inlägg
Oläst 2016-12-31, 15:23 #6
Stefan Johanssons avatar
Stefan Johansson Stefan Johansson är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Aug 2010
Inlägg: 162
Stefan Johansson Stefan Johansson är inte uppkopplad
Medlem
Stefan Johanssons avatar
 
Reg.datum: Aug 2010
Inlägg: 162
Citat:
Ursprungligen postat av PleasureBox Visa inlägg
Tack för svaret och tack för RingSide-tipset. En bekant är intresserad av att bygga upp en sida på den domänen. Jag fattar vad du skriver och förstår, förstod nog det innan jag frågade men ville se om någon skulle svara.

Såklart så skulle Fitness.se sälja bättre än FitnessCenter, googlade dock på Fitnesscenter och fick upp en hel del .se-domäner med t.ex IdasFitnesscenter.se. Vart ser du 4400 sökningar? Detta är bara i Sverige antar jag. Är det Google trends eller Adwords?

Jag fattar att det är svårt att hitta endusers här i Sverige om man inte har jättebra keywords. FitnessCenter.com hade ju aldrig gått att regga för 4 kronor, eller det hade varit bra mycket svårare.

Får se till att börja bygga upp sidorna för att kunna sälja vidare.
Du hade även koll på LLL.se domäner och såg att dom flesta var tagna just nu? Tror du att dom kommer gå upp i pris eller kommer dom bara droppas när den personen inte får dom sålda?

Hur bra funkar dropcatch i Sverige och då specifikt på dom två som ofta nämns här på forumet, går det att vara snabbare än dom eller är brukar dom mestadels plocka domänerna som bokats? Vet t.ex att det går snabbare att hand-regga än att boka snapback på t.ex Pheenix.com ibland.

Tack för svar och ledsen om det blev många frågor!

MVH PB
Det var så lite så, hoppas att den bekante får igång en trevlig sajt! Just FitnessCenter.se är nog ingen dålig domän, så den kanske det kan löna sig att hålla i?

Japp, 4400 sökningar var för Sverige. Sökordsplaneraren är en del av AdWords:
https://adwords.google.com/ko/KeywordPlanner
Du behöver ett AdWords-konto för att kunna använda verktyget, dock måste man spendera lite pengar på annonsering för att se "detaljerade" siffror. Man får lite grövre siffror om man bara har ett konto utan att själv annonsera, t.ex. 10-1000 eller 1000-10000 sökningar (lite osäker).

Just nu verkar det vara slut på LLL.se-domäner, men det brukar droppa ett par stycken varje dag. Den 15 februari släpps ett lite större gäng, ~170 st. Men jag vet inte vad jag skall tro om random LLL.se faktiskt, jag ser inget värde i meningslösa kombinationer i alla fall. Iofs tycker jag att det är knepigt att alla LLLL.com är tagna också, och bara kan snappas emellanåt. Jag förstår inte riktigt vad man kan se i meningslösa och icke-uttalningsbara sådana, men de är ju onekligen populära i alla fall.

Jag tror personligen inte att det går att vara snabbare än de registrarer som är specialiserade på snapback, åtminstone inte när det gäller domäner som faktiskt bokas i förväg. Jag testade att bygga en enkel snapback-tjänst med hjälp av Loopias API förut, men jag lyckades aldrig knipa någon domän som jag visste var bokad sedan innan. Fast någon annan kanske har andra erfarenheter?
Stefan Johansson är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat