Visa ett inlägg
Oläst 2016-09-17, 09:22 #19
zobban zobban är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Sep 2016
Inlägg: 17
zobban zobban är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Sep 2016
Inlägg: 17
Citat:
Ursprungligen postat av Lindalicious Visa inlägg
Samma här check från USA, fick blanda in min pappa som hade bekant på banken för att få pengarna på en gång och utan avgift.

Tydligen fungerar det i Sverige så att banken här måste skicka checken från USA tillbaka till USA för verifiering och hela denna process kan ta 1 månad och kostar cirka 600kr i avgift.

Tror ganska ovanligt med check inom Sverige också, skulle sätta in check på 40,000kr en gång på SEB, fick vänta i halvtimme och dem ringde runt för att verifiera det.
Precis samma upplevelse jag fick vara med om första Amazon checken.
Kom dit med en check på 6400$ något och han bara tittade på den.
Svart: Ja du, jag får nog ta och ringa lite det var säkert 10 år sedan jag ordnade med en check senast, tyvärr.

Dock var han grymt duktig och ordnade så att jag fick ett "lån" av pengarna tills dess att allt verifierats. Vilket gjorde att pengarna fanns på kontot inom 8 dagar.
Det var innan jag fick nys om Payoneer.
zobban är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat