Nu är ärendet avgjort och det lämnades utan bifall (avslag).
https://www.iis.se/docs/beslut_taxi.se_.pdf
Det var X-läns taxiservice AB, grundat 1986 och som äger x-taxi.se sedan 1997, som ansåg att de hade mer rätt till taxi.se.
Som ytterligare skäl angavs:
"Företagen inom alliansen ska inom kort genomföra en stor nationell aktion med system för taxibokningar, tillhörande appar och marknadsföring."
"Sökanden har vid flera tillfällen utan framgång sökt kontakt med Innehavaren. Om Innehavaren, till synes befintlig utomlands, saknas uppgift om e-post och dess domännamn verkar inte användas i Sverige utan ägs möjligen endast i vinst/utpressningssyfte. Sökanden kan genom att bli innehavare av domännamnet <taxi.se> säkra sin kundservice, ställning och konkurrenskraft i Sverige mot ”yttre bolag”, t.ex. sådana med ”utländska intressen”.
Mer om sökanden (från x-taxi.se):
"X-läns Taxiservice AB är ett serviceföretag för Sveriges taxinäringar. Vi erbjuder efterbehandling av MegTax taxametersystem, fakturering, redovisning, bokföring och utförande av Svea Taxikort. Vi finns för att du och din taxiverksamhet ska kunna fokusera på det ni gör bäst – att ge era kunder den service som förväntas, utan att behöva tänka på det administrativa. Vi är anslutna till Svea Taxi Allians, vilket garanterar att vi utför tjänster med hög kvalitet och trygghet."