Citat:
Ursprungligen postat av SEOutanHatt
Loopia vill att jag ska ta bort/censurera innehållet på 10 av mina sidor. Helt oacceptabelt enligt mig, så jag tar mina 200 domäner och byter till Binero istället som inte har moralpanik mot sexrelaterat innehåll.
|
Jo, men du pratar ju om "moralpanik", när det i själva verket är du som inte läst (eller förstått) de villkor du förbundit dig till.
Som tartaranddesire skriver har ju detta tillämpats sedan mycket länge (om än i olika formuleringar), men åtminstone sedan aug 2007.
Ref:
http://web.archive.org/web/201008130...na_villkor.pdf WWW20070815
http://web.archive.org/web/201107190...na_villkor.pdf WWW20101101
Så det är ju inte frågan om något annat att du nyttjat deras tjänst på ett otillåtet sätt, vilket Loopia reagerat på. Och jag känner till "fler än en" amerikansk aktör som inte ger innehavaren någon chans till "bättring" eller flytta, utan helt sonika blockar inlogg, byter ns mm vid motsvarande överträdelser mot användarvillkoren.
Därför (menar jag) är det viktigt för användare att verkligen läsa igenom och förstå vilka villkor man underkastar sig hos tjänste- och hostingleverantörer. Så oavsett vad man anser om användarvillkoren, så är det ju något som du accepterat och därmed brutit mot, därför ser jag det som lite märkligt att du höjer rösten mot Loopia. Bit dig i underläppen och flytta till Binero eller annan aktör som tillåter det bara - your mistake, deal with it!