Visa ett inlägg
Oläst 2015-12-17, 08:54 #15
Clarence Clarence är inte uppkopplad
Administratör
 
Reg.datum: Jan 2003
Inlägg: 1 974
Clarence Clarence är inte uppkopplad
Administratör
 
Reg.datum: Jan 2003
Inlägg: 1 974
Citat:
Ursprungligen postat av Weaver Visa inlägg
Har du lust att utveckla dina tankar kring detta då HHVM fortfarande är snabbare än PHP7?
Som generiskt påstående är detta lika fel som att säga fullständiga motsatsen. Väljer du en specifik mjukvara för jämförelsen så kan det huruvida vara omväxlande sant eller falskt. I vissa fall, dock sällsynta olikt PHP7/HHVM jämförelser, kan också PHP5.5 vara snabbare än både PHP7 och HHVM. Och nej, det är inte pga dålig kod utan områden där PHP7 och HHVM inte optimerat eller valt att optimera annorlunda scenarion.

För jämförelsen PHP7 och HHVM med populära applikationer och ramverk är också värt att säga att det inte är långt ifrån 50% av fallen där den ena är snabbare än andra. De ligger också nästan alltid så nära varandra att ett val baserat på prestanda absolut inte bör göras.

Faktum är också att om du valt PHP eller HHVM bara för prestandan så har du redan från första början gjort ett dåligt val.
Clarence är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat