Bortse från allt förutom sista följdfrågan, gamla inlänkar hittar rätt med 301or (även frågat en del att länka om) och vi har byggt nya sidor där vi tappat rank på startsidan och kommer fortsätta jobba på dem och försöka skaffa relevanta inlänkar dit.
Det ser vi som ganska löst/under progress
Följdfrågan är just att vi vill fortsätta boosta den nya sajten och varför inte rida lite på vår andra sajt exempelbrand.se som rankar bättre än exempel.se på ex superkattsand
Dvs om det är optimalt att bara dra en 301a på:
exempelbrand.se/nonsens -> exempel.se/superkattsand
Kan även tillägga att sidan exempelbrand.se/nonsens innehåller en hel del text som inte finns kvar på den nya vi tänkt 301a till men handlar om samma sak. Fast nya sidan är en strippad shop med egentligen en listning av superkattsand.
Eller ska man bygga på lite content och använda den som en landingssida och sedan länka till nya sajten?
Var lite svårförklarat det här