Visa ett inlägg
Oläst 2015-08-25, 09:59 #4
patrikweb patrikweb är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 6 096
patrikweb patrikweb är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 6 096
Citat:
Ursprungligen postat av xpat Visa inlägg
Problemet är ju att det inte framgår att det är reklam och när det riktar sig till barn är det särskilt allvarligt eftersom de inte nödvändigtvis klarar av att vara kritiska (hjärnan är inte färdigutvecklad förrän man är runt 20 år).

Att hon själv är ett barn gör ju bara saken svårare. Jag anser att det är hennes föräldrars ansvar att se till att hon följer lagar och regler som trotts allt (i motsatts till vad en del tycks anse) är till för att (i det här fallet) skydda barn.
För skydda barn? Så vad är exempel McDonalds Happy Meal då? Icke reklam för barn? Eller är leksaken som hänger med för locka dom vuxna?

Och vet inte om vuxna hjärnan är utvecklad ens när dom dör, då det måste stå text under som säger det är reklam. Eller stora varningstexter att rökning är farlig på paket.

Sedan vad är värsta som kan hända? Att dom tror deras smink är bättre? Att dom skulle se sämre ut med deras smink? Inte så att dom ändå hade velat ha smink i den åldern.
patrikweb är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat