Citat:
Ursprungligen postat av Stahla
Lånar tråden lite då, jag funderar på att köpa mig en Mac Book Pro Retina ( http://store.apple.com/se/buy-mac/ma...A&step=config#)
Tanken är då att uppgradera processorn till 2,8GHZ varianten. Känns som man klarar sig på 500GB hårddisk.
Men är det något annat man bör tänka på när det gäller ju mac:en ? Har aldrig använt mac tidigare men har tänkt att ge det ett seriöst försök. Kör 2x 28" på kontoret idag men vad jag har förstått så ska det inte vara några bekymmer att köra det på den nya pro:n ?
|
Jag kör dubbla 24" på jobbet kopplade via mini displayport. Har 2st sådana uttag på min maskin + en hdmi. Man ska ju kunna köra dubbla apple cinema skärmar som har betydligt högre upplösning så dina 28" skärmar borde inte vara några problem alls. Mina skärmar kör 1920x1200.
/Philip