Ämne: Thailand
Visa ett inlägg
Oläst 2015-01-31, 12:12 #37
Captain Thailands avatar
Captain Thailand Captain Thailand är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Mar 2007
Inlägg: 4 346
Captain Thailand Captain Thailand är inte uppkopplad
Supermoderator
Captain Thailands avatar
 
Reg.datum: Mar 2007
Inlägg: 4 346
Citat:
Ursprungligen postat av Adestro Visa inlägg
Oavsett destination, glöm inte reseförsäkring. 45 dagar ingår vanligen i din hemförsäkring (som du eller den du är skriven hos förhoppningsvis har...). Och sjukvården i Thailand är verkligen på topp (för de som har råd med den privata).

Något som alltid slår mig när jag besöker sjukhus i landet är att akuten verkligen bara är till för ambulansakutfall, inte full med köande döende patienter som i Sverige. Du har sjukhus i nästan varje gatuhörn av Bangkok. Sen går väl också runt 40% av världens "vårdturism" till Thailand om jag inte minns fel.
Jag håller helt med. Att vistas i Thailand utan försäkring är som att spela ekonomisk roulette. Råkar man ut för något riktigt allvarligt kan sjukhusräkningen hamna på hundratusentals kronor. Jag har vänner som råkat ut för motsvarande.
__________________
-
Jag (Twitter) kränger domäner via Fancy.Domains
• Jag värderar domäner via Värderadomäner.se - 20% rabatt för WN-medlemmar. Uppge kod: wn20.
Captain Thailand är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat