Citat:
Ursprungligen postat av Internet Sweden
Förstår inte riktigt det komiska i det eller så delar vi helt enkelt inte samma grund för humor!
Men visst - blanketter behöver fyllas i och lagras hos registraren som genomför överlåtelsen - så är det.
Detta för att säkerställa att DINA domäner inte kapas eller stjäls genom att exempelvis annan part utger sig för att vara du.
Ett tillvägagångssätt som lett till att .se- och .nu-domäner i betydligt mindre grad än många andra TLDer drabbas av ovan.
Så om du tänker efter så ligger det nog även i ditt intresse att .SE tillämpar hög säkerhet i processer och rutiner och där kärnverksamheten är certifierad enligt ISO 27001 (Ledningssystem för informationssäkerhet)
Alternativ till blanketter har utretts och erbjudits registrarkåren sedan 4-5 år tillbaka, men det finns än så länge ingen som valt att implementera annan lösning.
Men det kan nog bli så att registrarer kommer att erbjuda alternativ till blanketten under kommande år, men det ligger utanför .SE´s påverkan.
|
Att fylla i en ej verifierad pappersblankett och mejla in den är ju extremt säkert och modernt. Idag kan ju vem som helst fylla i en blankett och skicka per snigelpost. 2-Factor Authentication eller dylikt är att föredra varje dag i veckan.