Citat:
Ursprungligen postat av KristianE
Det låter inte som du varit i USA någon gång?
Här får du helt sinnesjukt bra service oavsett var du går. Alla är så trevliga och de är snabba och effektiva. T.o.m. på bussen reser sig folk och frågar om du vill ha deras sittplats.
Igår käkade vi på en pizzeria som drivs av italienare. Middag för 2 personer kostade 25 USD tror jag. Personalen var grymt trevlig och hjälpte till. Så, nej, maten måste inte kosta mycket för att du ska få förstklassig service. Det handlar om att välja rätt land att turista i.
|
Så klart vissa länder har bättre service genomsnitt, sedan är USA väldigt stort land så du kommer garanterad märka skillnad olika delar av USA.
Ser man att det är en pizzeria så var det ju inte så billigt ändå, du kan inte räkna kostnaden vad det är i SEK för USD är svag valuta. Så man får se det till vad valutan i värd i landet och vad medelkostnad är där.