Citat:
Ursprungligen postat av lus
Hur gör ni eller har gjort?
Dela med er om hur ni marknadsför era webbsidor. Jag har testat att annonsera på en del webbsidor men det ger alldeles för dåligt resultat.
Jag söker svenska och norska besökare i alla åldrar och kön, så det borde inte vara så svårt.
Har en hel del besökare idag men vill ha FLER!
|
Det är just det som är svårt. Du måste fokusera stenhårt på en väldefinierad målgrupp. Ju bredare målgrupp desto större konkurrens får du av andra som är bättre än dig och som har mer erfarenhet av att tillfredsställa målgruppens behov.
Det är mycket bättre att börja med en för snäv målgrupp och sedan bredda den än tvärtom.
Du måste alltid utgår från din målgrupps behov och hur ska du tillfredsställa målgruppens behov, detta gäller oavsett om din tjänst är gratis eller om du tar betalt för den.
Tänk på att du konkurrerar med alla andra konkurrenter om målgruppens tid och energi. Tänk efter NOGA vad du tillför för VÄRDE till målgruppen och vad som är UNIKT, det är det du ska fokusera på i hela ditt tänkande inklusive marknadsföringen.
Börja med att tänka på din målgrupp som en enda person och vad just DITT KONCEPT ger denne för UNIKT VÄRDE. Dvs något som ingen annan konkurrent kan erbjuda.