Citat:
Ursprungligen postat av Cosma
Tack för svaret. Det är sånt här jag vill höra.
Hört lite blandat med nyproduktion men har inte kastat bort det helt. Är det byggherrarnas sajter man ska kolla då om man är intresserad av nyproduktion? Eller är det blocket, Hemnet och Booli som gäller?
Bor idag i midsommarkransen så känner till området. Kan tänka Hägersten, Gröndal, Aspudden etc.. Kan tänka mig att lägga runt ca 2m.
|
Ok, SSM har byggt mycket lägenheter som de vid svandamsparken och de har fått pool på innegården. Hur praktiskt det är i Sverige kan man fråga sig men men.

Jag köpte senaste via HSB på tellusborgsvägen för 2år sedna, dock skrev jag upp mig på listan runt 2008. Så beror lite på hur snabba de är med att slå upp huset eller renovera tidigare fastighet. Jag skrev upp mig i gröndal på kolsyrefabriken,
http://veidekkebostad.se/kolsyrefabriken/ det är veidekke som planerar det. Jag tycker du skall gå in på samtliga och signa upp dig för nyhetsbreven. Som jag nämde så köpte jag via HSB senast och blev medlem för typ 300kr för att få förtur i kön.
Edit: the brick som jag nämde är att de skall göra om ericsson byggnaderna vid e4an till lägenheter "kungen och drottningen var där när de presenterades" Typ abba bjön eller benny som står bakom.
http://www.thebrick.cc/
Tellustower är planerat också, där är det SSM som är byggaren.
http://ssmfastigheter.se/aktuella-projekt/tellus-tower/