Citat:
Ursprungligen postat av linusoleander
De är ju lite mer än bara de där att administera en server. Säkerhet (= hålla paket up-to-date och kompatibla, ställa in bandväggar, patcha OpenSSL  ), se till att befintliga applikationer gör de dom ska genom att kontinuerligt läsa loggar os.v. 1k / månad för ett företag låter som < 2h jobb / månad, vilket enligt min mening inte räcker till att ställa in en massa specialpaket från kund. De räcker räcker ju knappt till resursanvändningen.
|
Är du seriös nu eller? Kan garantera dig att vår server inte tar 2 timmar per månad i administrationstid. Om ens en timma.
- Hålla up2date gör man uppenbarligen med apt-get, eftersom det är "så krångligt" att köra egna applikationer.
- Ställa in brandvägg gör man en gång såvida man inte behöver öppna nya portar för nya applikationer, tar inte många minuter. En seriös serverleverantör har förmodligen en global brandvägg för hela sitt nätverk med mallar för nyinstallerade burkar.
- Patcha OpenSSL, ja när det sker ett säkerhetshål på 10 år. Tar det en timma menar du?
- Läsa loggar... det har man mjukvara till som analyserar och loggar allvarliga händelser och notifierar om sådant sker. Det sitter inte en anställd och läser loggar 1 timma i månaden... kan nog svära på att INGEN admin sitter och läser loggar på kunds burkar manuellt.
- Hålla sig up2date med säkerhetshål osv gör man i ett företag genom olika mailinglistor och tjänster som finns att tillgå. Om man sysslar med serveradministration så gör man detta för ALLA kunder, och är inget kundspecifikt.