Medlem
|
|
Reg.datum: Aug 2011
Inlägg: 273
|
|
Medlem
Reg.datum: Aug 2011
Inlägg: 273
|
Låta annan sälja ens produkt
Hej! Hoppas vi kan diskutera lite sånt här här. Jag har skrivit tidigare om ett bokningssystem som börjar bli färdigt (körts i 2 år, men mot testkunder).
Nu har jag en som jag lärt känna halvt som kan tänka sig sälja och promota systemet mot ägandeskap där han jobbar gratis mot att få köpa in sig mot dagens värdering (... kan ju vara 0 egentligen) efter 1 eller 2 år. Jag ska även få åter mina hundratals timmar redan lagda av mig. Så, väl egentligen ingen dum deal då jag själv inte är en säljare, utan en som gillar koda bra funktioner som uppskattas av användarna.
Nu till varför jag skriver tråden:
Har ni någon erfarenhet av sådana här deals?
Jag kan inte tänka mig gå via ett företag / call center, då dom endast genererar oönskad kunder och administration.
Finns där saker att tänka på som är viktigt vid skrivande av avtal? Vilka jobbiga oundvikliga problem kommer man stöta på?
Vad tror ni vore ett vettigt ägande, i % för honom?
Jag är den som tar helhetensansvar för produkten, drift, utveckling, troligen även support initialt.
|