Visa ett inlägg
Oläst 2014-03-31, 10:06 #5
Captain Thailands avatar
Captain Thailand Captain Thailand är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Mar 2007
Inlägg: 4 346
Captain Thailand Captain Thailand är inte uppkopplad
Supermoderator
Captain Thailands avatar
 
Reg.datum: Mar 2007
Inlägg: 4 346
Citat:
Ursprungligen postat av ConnyWesth Visa inlägg
Straffskalan för bokföringsbrott är helt sned, för bokföringsbrott är inte utövaren av brottet som döms utan den som officiellt är ansvarig i företaget, dvs VD, oavsett om denne över huvud taget varit involverad i det fysiska brottet.

För våldtäkt och misshandel måste ändå den som döms för brottet ha varit fysiskt delaktig i brottshandlingen. VD anses "skyldig" trots att den som utför det fysiska jobbet direkt bryter mot VDs order, eller helt struntar i att utföra jobbet, det tycker jag inte är rimligt.

Det är lika orimligt som att du skulle hållas brottsmässigt ansvarig för vad en person gör som du presenterar för en annan person. Dvs om du presenterar person A för Person B och person A misshandlar B så skulle du dömas för misshandeln och person A gå helt fri, så funkar det brottsmässiga ansvaret för bokföringsbrott idag, helt sjukt.
Jag håller med.
__________________
-
Jag (Twitter) kränger domäner via Fancy.Domains
• Jag värderar domäner via Värderadomäner.se - 20% rabatt för WN-medlemmar. Uppge kod: wn20.
Captain Thailand är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat