Citat:
Ursprungligen postat av Erik Stenman
Att ha titeltexten mörk passar inte på en mörkgrön bakgrund.
Testa någon fet ljusgrå ton i stället.
|
Tack för feedbacken Erik. Jag ska försöka hitta någon bra ljusgrå ton.
Citat:
Ursprungligen postat av JLE
När man kör demot så dyker det upp en adress på första sidan. Kan du förtydliga på hemsidan varför detta ligger där?
Kan du lägga upp ett fotografi på hur den färdiga produkten ser ut, enbart exempel så klart. Även en högupplöst version så man kan få lite "feeling" på hur slutprodukten blir.
|
Väldigt bra förslag! Adressen kommer upp på första sidan eftersom breven kuverteras i
C5 H2 kuvert. Adressen syns således i 'fönstret'.
Jag kommer inom den närmsta tiden lägga upp fotografier på hur den slutgiltiga produkten ser ut. Tack för förslaget
Citat:
Ursprungligen postat av Kimppa
Hej,
Var inne på sidan lite tidigare men hade inte tid att kommentera.
Webbplatsen har definitivt förbättras sen tidigare i veckan.
Jag förstår (tror jag) syftet med tjänsten, men jag förstår inte delen om REST API för utvecklare. Skickar man post från sin egna hemsida med hjälp av API:et?
Jag fick insikten av att detta var ungefär som Word. Man skriver sitt brev, kontrollerar det, ber er skicka det och så är man klar. Men kanske helt har missförstått?
|
Hej Kimpa!
Kul att du tycker att sidan har förbättrats! Väldigt bra feedback, och jag märker att jag måste förtydliga tjänsten ännu mer på sidan. Tjänsten är inte tänkt att fungera som Word, även fast det kan tillkomma i ett senare skede.
Tjänsten är tänkt för att automatisera brevutskick rent programmeringsmässigt. Precis som när man skickar ut automatiska mejl (registreringsmejl osv), så behöver man ibland skicka ut automatiska brevutskick. Ett exempel på detta är när man i Billogram väljer att skicka en faktura via brev. Billogram har kopplat sig mot Postens eBREV API, så för deras del krävs det ingen manuell hantering av brevutskicken.
Hoppas att jag lyckades klargöra bättre vad syftet med tjänsten är. Annars får du mer än gärna säga till så ska jag försöka igen.