Klarade millennium-buggen
|
|
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
|
|
Klarade millennium-buggen
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
|
Köpfrekvensen på spam är ca 1 på 3000 i bästa fall så du borde kunna få så ca 17 sälj är att vänta.
Rena säljbrev säljer uselt jämfört om du först ger läsarna ett riktigt värde i form av ett superintressant nyhetsbrev. Med enkla länkar till intressanta webbsidor där de kan klicka för att köpa något.
Många användare är fullkomligt dränkta i säljbrev och spam så du måste först erbjuda något som inte på något vis påminner om spam.
Utskicksfrekvensen är viktig också, skicka max ett mejl i månaden till samma mottagare, annars hamnar de snart i spamhögen och då är mejladressen fullkomligt värdelös för dig.
Jag får från vissa 20-30 spammejl (till olika mottagaradresser jag har lagt upp på olika webbsidor) från samma avsändare varje dag, gissa hur mycket jag läser av det, inget kan jag säga, allt sorteras bort och slängs utan att jag läser ett enda.
Senast redigerad av Conny Westh den 2014-02-20 klockan 12:13
|