Visa ett inlägg
Oläst 2014-01-09, 17:44 #4
dannelito dannelito är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Jul 2003
Inlägg: 630
dannelito dannelito är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Jul 2003
Inlägg: 630
Citat:
Ursprungligen postat av Internet Sweden Visa inlägg
Även om jag själv uppfattar den raden som en "provoker" för att läsare ska kommentera, så kan man ju ha i bakvuvudet att "differentierad prissättning för .se-domäner" kan se ut på fler än ett sätt..

Dels baserat på längd (som .nu tidigare var, och flera andra är..och nya kommer att vara), sedan kan det vara baserat på registreringslängd av typen "köp 3, betala för 2..år) eller av typen 50% första året, 100% år 2 och framåt..det finns säkert flera sätt, men det är de jag kommer på här och nu.
Jag tänkte mest på om man funderar på att ta olika mycket betalt för .se-domäner beroende på längden eller "premiumtermer" och dyl.

Dåligt är det definitivt. Det minsta man borde göra isåfall är att se till att nuvarande domäninnehavare inte plötsligt kommer att drabbas av kraftigt höjda avgifter som var fallet när .nu införde differentierad prissättning.
dannelito är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat