Visa ett inlägg
Oläst 2013-11-30, 11:33 #1
www www är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Oct 2011
Inlägg: 882
www www är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Oct 2011
Inlägg: 882
Standard Automatiskt ägarbyte för domäner?

Finns det ingen som kan bygga ihop en snygg modul för automatisk domäntransfer? Borde gå att integrera e-legitimation för identifiering och godkännande? Detta borde inte vara så svårt för webbhotellen att sedan integrera som alternativ till den vanliga domänöverlåtelseprocessen!?


Jag skulle absolut kunna betala en 20-40:- varje gång för att använda det "snabba" automatiserade systemet istället för det gamla sega.

Visst kan 7 dagar (som det max får ta enligt .se) kännas okej, men det är sällan det tar 7 dagar eller mindre. Jag är ingen kodexpert men det känns inte som ett allt för övergripande projekt. Kan förstå att det kostar pengar men om den kostnaden läggs på slutkund så behöver inte webbhotellen stå med kostnaden.

Vad tycker ni andra, skulle ni kunna betala för överlåtelsen om det blev gjord "instantly"?
www är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat