Visa ett inlägg
Oläst 2013-11-27, 10:58 #3
Jesper Ribackas avatar
Jesper Ribacka Jesper Ribacka är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Oct 2012
Inlägg: 595
Jesper Ribacka Jesper Ribacka är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
Jesper Ribackas avatar
 
Reg.datum: Oct 2012
Inlägg: 595
Citat:
Ursprungligen postat av edited Visa inlägg
Hej!
Tänkte börja optimera min och några till webbplatser, men behöver en "kickstarer".

Hur ska jag börja?
Vilka verktyg ska jag använda?
Vad ska jag tänka på?
Finns det någon 1-10 stegs liste på vad man ska göra?
Hej,

Jag vet inte hur stor erfarenhet eller kunskap ser ut med SEO men jag utgår ifrån att du är nybörjare.

Börja med att skaffa ett konto här och gör en sökordsanalys: http://adwords.google.se Du går in under "verktyg och analys" och sedan "sökordsplanerare". Där kan du se hur många som söker på vad och utifrån det bestämma vilka sökord du vill optimera för.

Sedan skulle jag bestämma 2-3 sökord för startsidan som du ska försöka ranka på. 1 som är långsiktigt och svårt. 2 som är relevanta men kanske inte lika tuffa.

Till exempel: Du har en sida om kalsonger på nätet. Då kanske det "svåra" ordet är "kalsonger" och ett annat är "kalsonger online" och det sista "billiga kalsonger".

Jag brukar generellt välja 2-3 sökord per sida.

Sen är det viktigt att kunna göra onpage seo vilket innebär att du optimerar din hemsida med rätt struktur, rätt text etc för dessa sökord. Läs mer här: http://www.lindqvist.com/tag/onpage-seo/
http://www.seo-strategier.se/onpage.html

Sen är det precis lika viktigt att kunna offpage seo, vilket innebär till exempel att få bra RELEVANTA länkar till din hemsida. Läs mer här: http://www.getupdated.se/sokmotoropt...ge-optimering/
http://www.getupdated.se/sokmotoropt...ge-optimering/
Obs. Jag har inte kontrollerat att innehållet är uppdaterat och korrekt på sidorna.

Detta är lite kort hur man kan göra. Ett tips är att läsa Sökmotorkonsults seo-skola. Där får du nyttig information om allt som rör sökmotoroptimering.
http://www.sokmotorkonsult.se/sokmotorkonsult/skola

Lycka till!
Jesper Ribacka är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat