Visa ett inlägg
Oläst 2013-11-20, 14:59 #1
patrikweb patrikweb är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 6 096
patrikweb patrikweb är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 6 096
Citat:
Ursprungligen postat av Clarence Visa inlägg
Jag hoppas verkligen att det räcker med att läsa detta en gång för att du ska inse vad fan du skriver
På vilket sätt då? Att folk som tjänar mer pengar betyder inte att dom ska behöva stå för andras kostnader.

Om man inte vill betala för kollektivtrafik i fullt pris kan man väl gå eller cykla då, för kan man inte betala för kollektivtrafiken så kan man nog glömma bil.

Och problemet med socialism är att den inte är frivilligt, har du mycket pengar hamnar man lätt på över 80% i skatt om man ska bo kvar i Sverige. Du beskattas för allt.

Hade varit mer korrekt om det inte fanns en skattesatts utan en fast summa man ska betala för vara med i samhället. Som ska vara exakt lika för alla. En rättvis kostnad utslaget på hela samhället.
patrikweb är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat