Visa ett inlägg
Oläst 2013-11-13, 15:42 #3
MRDJs avatar
MRDJ MRDJ är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
 
Reg.datum: Mar 2006
Inlägg: 1 667
MRDJ MRDJ är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
MRDJs avatar
 
Reg.datum: Mar 2006
Inlägg: 1 667
Citat:
Ursprungligen postat av ITisGood.se Visa inlägg
De flesta de här domänerna är ju inte parkerade utan visar en sida där det står att sidan är till salu + annonser. Sedan är det inte på .se som problemen är störst.

Klart att det kan finnas tomma lokaler, men det är ju inte satt i system på samma sätt som det är när det gäller domäner.
Det du beskriver är ju en parkerad sida, det är oftast en inställning i parkeringstjänsten om domänen skall listas som till salu.

Jag försöker hålla mig till den statistik som finns tillgänglig, vad jag känner till så finns det ingen annan toppdomän som tillhandahåller liknande statistik därför hänvisar jag till .se:s statistik. Som andra säger så tycker jag systemet funkar bra som fet är idag och har svårt att se en annan modell.

Om vi skall återgå till diskussionen angående prismodellen,
En gång i tiden var man tvungen att ha ett företag för att kunna registrera .se domäner och priset var 600kr, vad tror ni händer? En person registrerar 1000 bifirmor och kommer åt mängder av premiumdomäner. Det är en prövad modell som uppenbarligen inte fingerar.
MRDJ är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat