Visa ett inlägg
Oläst 2013-10-25, 22:22 #31
patrikweb patrikweb är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 6 096
patrikweb patrikweb är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 6 096
Citat:
Ursprungligen postat av iws Visa inlägg
Om man som jag har mailen kopplad till sin mobil och inte stänger av den på natten, så slår den ju en signal varje gång man får ett nytt och man kanske vaknar. Då tror jag inte man tar mailet speciellt trevligt sen.. såvida det inte är ett riktigt viktigt meddelande. Men det är bara min åsikt andra kanske gillar att bli informerade mitt i natten av reklam eller vad det nu kan vara vad vet jag
Nu kör jag inte mail på mina mobiler aktivt, dock kör jag skype och fb. Och har säkert 10 enheter hemma minst som kan plinga på det.

Så det händer väl folk kan skriva så man vaknar av den orsak, men för mig är det inget problem.

Men om man inte vill ha mail på natten bör du ha en separat prio mail som inte "vanliga" mail kommer till för akuta saker. Eller fixa en lösning där viktiga saker kommer som SMS istället.

Jag sover aldrig djupt och är van kunna vakna vid SMS och liknande. Gammal vana för hantera driftlarm och så.

Men du kan aldrig komma ifrån få mail på natten, inte om du har mail på utländska sidor eller utländska kontakter där där är dagtid för dom.

Spam kan vara jobbigt, hade blivit galen om man fick massa reklam SMS på natten med.
patrikweb är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat