Visa ett inlägg
Oläst 2013-10-18, 12:09 #7
Björn Björn är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: May 2004
Inlägg: 1 224
Björn Björn är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: May 2004
Inlägg: 1 224
Citat:
Ursprungligen postat av danneniko Visa inlägg
Tjena, är ny här och har ett par nybörjarfunderingar.

1. Först och främst.. om jag som enskild firma utför ett webbdesign uppdrag (särskrivning?) åt en kund och ett par månader senare startar jag ett aktiebolag.
Får jag då lov att på aktiebolagets hemsida ange att jag har utfört arbete åt denna kunden? Vad behöver jag isåfall ha med i avtalet mellan oss?
Om det är samma person, samma kunder, samma verksamhet, osv. Så är det ju mer en fråga om bolagsformen. Det är ju mkt vanligt att enskilda verksamheter sedan blir aktiebolag. I den bemärkelsen att verksamheten drivs vidare i annan form. Att man då säger att samma företag gjorde uppdraget kan vara både rätt och fel. Jag skulle vilja säga att det viktigaste är att fråga kunden om du får ha dem som referens. Ändrar du bolagsform och/eller inriktning så kan det väl vara befogat att fråga igen. Det bästa är dessutom kundcitat, och då är det ett steg mer viktigt med kundens "ok".

Sammanfattningsvis, det är retoriska skillnader mellan dessa två. "Jag har ett nytt företag, får jag använda dig som referens i det nya företaget med?" och "jag driver min verksamhet i ny bolagsform, får jag fortsätta ha dig som referens?". Skillnaden ligger även i vad det är som faktiskt skett.
Björn är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat