Visa ett inlägg
Oläst 2013-06-27, 17:52 #4
htiawes avatar
htiawe htiawe är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
 
Reg.datum: Aug 2006
Inlägg: 1 511
htiawe htiawe är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
htiawes avatar
 
Reg.datum: Aug 2006
Inlägg: 1 511
Den attacken var mot Jyllands-Posten, som publicerade Vilks karikatyr och gjordes av dansk polis och svensk polis i samarbete. Man kände sedan innan till personerna och bevakade dem dygnet runt inför gripandet.

Men det var inte riktigt det jag sökte utan jag undrade efter ett brott som kunnat lagföras efter att en stat avlyssnat alla sina invånare (och utomstående länders invånare). Det är hemlighetsmakeriet som gör det hela så smutsigt, helt plötsligt ska länder kunna agera helt utan insyn.

Utan att kunna granskas objektivt så berättar de inblandade organen att de avstyrt attacker men att man inte kan avslöja någonting om dem. I call bullshit. Det är ett enkelt sätt att slippa släppa information som kan visa att projektet inte bara strider mot olika länders grundlag såväl som etiska riktlinjer men som också skulle visa hur mycket pengar som går till en helt planlös övervakning av "alla" eftersom man är rädd för "allt".
htiawe är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat