Visa ett inlägg
Oläst 2013-06-09, 20:04 #2
Björn Björn är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: May 2004
Inlägg: 1 224
Björn Björn är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: May 2004
Inlägg: 1 224
Alltså 1500 kr för en webbplats är precis inga pengar alls. Det köper dig typ 1.5h utvecklingstid av en kvalificerad programmerare. Även med den mest ödmjuka debitering så är det ju maximalt ett par dagars arbetstid för er. Hur mkt tid har ni lagt ner? Försök sätta saker i kontext och nivå med dem. Skicka en faktura på den tid ni defakto lagt. Eller prata med dem och säg att ni vill ha betalt för iaf en del av den totala tiden 20 000 eller så. När de inser att det är på den nivån, så kommer de kanske vara mer resonabla kring den lilla utgiften. Eller så betalar ni tillbaka det bara för att slippa tjafsa, men även i det fallet så är det mkt viktigt att de förstår nivåer. Iom att inget avtal skrivits så är det ju mest resonabelt att falla tillbaka på vad som är praxis, debiteringsmässigt.

Avtal är sjukt viktigt. Om än bara ett litet mail med kostnad, tid, vad som ska levereras och arbete utöver detta debiteras med x kr / h.

Mitt råd. Prata med dem. Säg att er debitering på 1500 inte ens är i närheten av den riktiga tiden. Alternativen för er är att ni debiterar den riktiga kostnaden på xkr eller så låter ni udda vara jämt med det de har betalat. Erbjud dem, om ni vill, att ta en blygasam löpande timdebitering för vidareutveckling av det med.

Senast redigerad av Björn den 2013-06-09 klockan 20:10
Björn är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat