Visa ett inlägg
Oläst 2013-05-16, 11:35 #23
kippex kippex är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: May 2010
Inlägg: 749
kippex kippex är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: May 2010
Inlägg: 749
Citat:
Ursprungligen postat av FredrikNas Visa inlägg
Efter alla formens regler så borde IIS vinna det här eftersom saken är helt absurd, jag tror dock ändå att detta kommer att sluta med beslagtagelse av domänerna. Rätten har väl Hollywoods hand upp bakvägen och runt levern vid det här laget, så jag ser inte för mig att det här blir något annat här, än i fallet mot TPB med korrupta poliser och domare som jobbar direkt för att tillgodose Hollywood sina behov, trots att dom är jäv.
.SE tillsätter ju själva tvistlösare för att lösa deras ATF'er som har privata intressen och är uppenbart jäviga. Att de nu själva råkar ut för "domare" vars intressen kommer ligga på motsatt sida är väl lite ironiskt.

Dock är jag rätt säker på att .SE vinner det här och jag ser inte hur ens de jävigaste domarna skulle kunna dömma emot .SE i det här målet. Vore katastrof för Europeisk yttrandefrihet om det här blev en fällande och prejudicerande dom.
kippex är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat