Visa ett inlägg
Oläst 2013-05-05, 19:06 #20
MRDJs avatar
MRDJ MRDJ är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
 
Reg.datum: Mar 2006
Inlägg: 1 667
MRDJ MRDJ är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
MRDJs avatar
 
Reg.datum: Mar 2006
Inlägg: 1 667
Citat:
Ursprungligen postat av Internet Sweden Visa inlägg
Det är vanligtvis inte IIS/:SE som går in och överlåter domäner, utan den som förfogar över den upplösta/bortgångna registrantens tillgångar (Förmyndare / förvaltare / testamentsexekutor etc.) tar förslagsvis kontakt med den part med vilken registranten har/haft sitt avtal för domänen (administrerande registraren).

Det är denne som ombesörjer ägarbyten och behöver kalla in nödvändiga underlag för att exekvera ägarbytet.
Vilka rutiner "din" registrar har för detta, bör du kontakta denne om, och inget som jag kan uttala mig om generellt.

Ovan förutsätter att konkurser inte är avslutade och att dödsbon inte är upplösta.
Det är först efter att konkursbon/dödsbon stängts och avslutats som den nya kommande punkten 6.1.5 kan komma att bli aktuell.

Men vill du att en domän ska tillfalla en viss person eller organisation efter efter din bortgång, så kan ju ett bra första steg vara att upprätta ett testamente, skulle jag gissa.
Tack för infon. Då är det ju ganska vettiga och rätt självklara regler med nya avtalet
MRDJ är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat