Visa ett inlägg
Oläst 2013-04-15, 07:08 #4
FredrikGust FredrikGust är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Feb 2012
Inlägg: 19
FredrikGust FredrikGust är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Feb 2012
Inlägg: 19
Det finns några olika typer av problem man kan drabbas av. Vissa problem är sådana som innebär att hela miljön där flera kunder ligger i sjunker. Här kan det hända att man även om man saknar SLA ha möjlighet att få hjälp utanför kontorstid för att leverantören har en god servicegrad i allmänhet och ser till att miljöer är uppe.

Tack vare moderna kontrollpaneler tycker jag att kunder fått allt bättre tillgång till sina egna miljöer och kan lösa allt fler problem själv när det beror på mjukvaruproblem eller tillfälliga störningar som kan lösas med omstart.

Har testat några olika leverantörer och måste säga att jag är väldigt imponerad över vad man får i form av stabilitet och tillgänglighet.

Jag skulle däremot inte lägga alla delar hos samma leverantör utan att teckna avtal och kör därför med olika leverantör för DNS, hosting och säkerhetskopiering. Då kan man lösa en hel del själv och skulle vid ett längre stopp kunna peka om hela tjänsten att gå mot en installation i annan miljö.

För min verksamhet kostar ett stopp på en par timmar inte särskilt mycket. Det som kostar betydligt mer är att ligga i en miljö där allt går segt och även om man idag får bättre stabilitet på ett webbhotell på kran jämfört med att köra en hyrd VPS (eller motsvarande) så får man en rätt mycket bättre möjlighet till bra prestanda och därigenom fler avslut när allt fungerar.

Kommer att utvärdera en leverantör till innan det slutgiltiga beslutet fattas och denna leverantör har jag inte hört ett enda negativt omdöme om.
FredrikGust är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat