Administratör
|
|
Reg.datum: Jan 2003
Inlägg: 1 974
|
|
Administratör
Reg.datum: Jan 2003
Inlägg: 1 974
|
Det ser ut som att ditt problem kan vara att du har många frågor som inte är bra indexerade eller där för omfattande selects görs. Två alternativ för att se över det:
- Gå igenom de sidor som laddas flest gånger. Kör EXPLAIN på alla frågor där och se vilka som läser alldeles för många rader. Lätt gjort, du behöver inga specialverktyg. Men mer tidskrävande att faktiskt vara säker på att man kommit åt de värsta frågorna.
- Slå på slow_query_log och sätt den på 0 sekunder en timme eller så. Sen kan du köra pt-query-digest på slow_query-loggen och få fram vilka frågor som är i störst behov av optimering. Riktigt effektivt då du får frågorna som tar mest kraft överst färdigt med ett explain-kommando.
Slår du på slow_query-log till exempelvis 2-10 sekunder är det förvisso bra i drift. Men allt som oftast rör det sig om många frågor som har en lägre exekverings-tid än så var och en för sig.
|