Visa ett inlägg
Oläst 2013-03-06, 13:24 #5
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
Kolla upp avgiften de tar emellan och om du kan skicka inköpsfakturor till företaget i fråga. Jag vet att Frilans finans tar 6% i avgift vilken är ganska låg kostnad, Bolagskraft har 12-15% avgift.

Kolla även vilken redovisning du får av dem.

Har inte riktigt koll på A-kassorna men kolla med den du är ansluten till och fråga någon ansvarig chef, de som svarar i supporten brukar inte kunna så mycket och då kan det bli sura efterräkningar om de ger dig fel besked.

Kolla hur lång karens du har till A-kassa efter ett jobb du gjort genom egen-anställnings-bolagen. Kolla upp reglerna i detalj för det är jobbigt att sätat sig in i reglerna.

En sak du ska tänka på är att inte redovisa deltid till A-kassan, de drar av HELA dagar även om du jobbat 2 timmar en dag. Så be bolaget redovisa HELA dagar när du arbetar och klumpa ihop dagarna till längre pass om det går. jag hade en kollega en gång som råkade ut för A-kassornas byråkrati angående heldagsavdragen, det var inte kul.

Senast redigerad av Conny Westh den 2013-03-06 klockan 13:32
Conny Westh är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat