Klarade millennium-buggen
|
|
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
|
|
Klarade millennium-buggen
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
|
Jag skulle dela upp byggandet av webbsidan och SEO-optimering i två helt olika tjänster/avtal. För de är så helt väsensskilda.
I steg 1 bygger du webbsidan så tar du betalt för det separat med X kr.
Sedan i steg 2 sätter du upp ett upplägg för själva SEO-optimeringen som kanske innebär en grundkostnad för kunden på Y kr oavsett hur resultatet går som du kan fakturera efter 30 dagar. Sen har du ett incitament som gör att om du uppnår målet topp 3 under en viss tid inom 30 dagar så utgår en extra ersättning på Z kr per dag (man kan även relatera det till antalet besökare också) som sidan ligger bland top 3.
Då har du ett incitament att lägga ner energi på att sidan verkliggen ligger på topp 3 samtidigt som kunden får en "garanti" dvs de behöver bara betala denna incitamentspeng om sidan verkligen hamnar på topp 3.
Beloppen får du väl justera men det kan vara en intressant struktur på upplägget.
Se för tusan bövlar till att ha ett skriftligt avtal om detta annars kommer kundne garanterat att blåsa dig.
|