Jag tycker ni ska placera informationstexten (den högst upp) annorlunda, så att man ser hela periodiska systemet direkt utan att behöva scrolla. Sitter visserligen på en laptop med låg upplösning (1280x800) men om ni t.ex. riktar er till studenter så är nog inte den genomsnittliga upplösningen mycket högre än så. En lösning på "problemet" skulle kunna vara att man har möjlighet att minimera den rutan och att ens val är ihågkommet till framtida besök.
Riktar ni er till de mindre kunniga tycker jag att ni, på något sätt, ska lösa så att man ser namnet på ämnena direkt eller vid hover/klick. Ni kanske kan nyttja tomrummet ovanför övergångsmetallerna, på så vis blir det inte rörigt som du tidigare nämnde.
Kolla in ptable.com för lite inspiration, jag själv gillar funktionerna på den sidan. Man kan fördriva bra med tid på sidan genom att sitta och studera olika ämnens smält- och kokpunkt