Visa ett inlägg
Oläst 2013-01-28, 23:01 #12
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
Citat:
Ursprungligen postat av simonwellander Visa inlägg
Så nu hittar ni "designen" och sidan här: http://simon.freeserver.me/index.html
Loggan kommer alldeles för långt ner på sidan, man ser det tydligt när man dittar på filken "om oss" dvs flik nr 2, då har man den stora rubriken som gör att man måst escrolla ner för att se texten.

Fortfarande otydlig "copyright" längst ner på sidan, det är för dålig kontrast.

Ordet "oss" eller "vårt", "våra" är ord som skapar distans till läsaren. Formulera om;

"En komplett skräddarsydd hemsida för mindre företag och privatpersoner. Vi bygger din hemsida från grunden och efter dina behov. Kontakta oss för offert."

en bättre formulering kan vara;

"Har du behov att modernisera din webbplats? Vill du totalrenovera din hemsida? Behöver du en skräddarsydd anpassning av din närvaro på internet? Då har du hittat rätt! Begär offert här!

Ställ många (3-4) frågor, sen har du en berömmande belöning till besökaren. Skriv inte självklarheter som att de ska kontakta företaget för en offert, hänvisa bara en länk ditt besökaren ska gå för att begära offert, besökarna är smarta om de hittat din webbsida... beröm dem för det! Men avsluta alltid en "reklamplats" med uppmaning till åtgärd och inderlätta för läsaren så mycket du kan.

Senast redigerad av Conny Westh den 2013-01-28 klockan 23:03
Conny Westh är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat